Mobile Menu

Praca za granicą – sposób na bezrobocie?

W polskich mediach bezustannie słyszy się o skrajnym bezrobociu oraz likwidacji miejsc pracy. Równie często można usłyszeć o wyjazdach za przysłowiowym chlebem . Gdzie wyjeżdżają nasi rodacy? Oczywiście za granicę! Popularnymi miejscami docelowymi na mapie zarobkowych wyjazdów są Wielkie Brytania, Irlandia, Niemcy, rzadziej Francja. Sprawdźmy na jakie korzyści mogą oni liczyć, decydując się na tak odważny krok,

Zmywak czy raczej budowa?

Powiedzmy sobie szczerze. Nikt nie wierzy, że wyjeżdżając z kraju, od razu znajdziesz pracę swoich marzeń. Dobrze płatne stanowisko, uwzględniające wszystkie twoje kompetencje, najlepiej z dobrym ubezpieczeniem i elastycznymi godzinami pracy… to tylko marzenia. Praktycznie każdy zaczyna praktycznie od zera. Najprościej i najszybciej dostaniesz pracę na zmywaku w restauracji. Albo na budowie. Jeśli myślisz hasłami: praca administracja, ciepła posada w biurze- porzuć sny i podwiń rękawy.

Czy warto?

Wyjazd z kraju jest ogromnym przeżyciem i naprawdę ciężką decyzją. Mimo to, może przynieść ci naprawdę wiele korzyści. Pierwsze nasuwa się polepszenie sprawności językowej. Nigdzie nie podszkolisz tak języka, jak w miejscu gdzie posługiwanie się nim będzie koniecznością.
W zaledwie kilka miesięcy zaczniesz mówisz jak rodowity Brytyjczyk czy Francuz. Godne uwagi są również zarobki i wypłata pensji w euro. Poczujesz różnicę pracując nawet za najniższą średnią krajową. Jeśli nic Cię nie ogranicza i nie trzyma na polskiej ziemi- warto spróbować.

Każda podejmowana decyzja niesie ze sobą ryzyko. Trzeba przeanalizować wszystkie dobre i złe strony i dokonać wyboru. Może akurat stoisz przez podobnym dylematem, czytając ten tekst. Jaka będzie Twoja decyzja?