Mobile Menu

Czym jest payroll i jakie są jego korzyści?

Każda firma jest zobowiązana do prowadzenia tzw. dokumentacji pracowniczej, która stanowi dokładne zestawienie wszelkich działań związanych z konkretnym pracownikiem. Co gorsza, wszelkie nieprawidłowości w dokumentacji mogą mieć przykre konsekwencje prawne. Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej firm decyduje się na skorzystanie z usług outsourcingu.

Payroll to działanie z zakresu outsourcingu, które polega na powierzeniu firmie zewnętrznej prowadzania dokumentacji pracowniczej, a także pełnej obsługi płac. Co wchodzi w skład przytoczonej dokumentacji? Będą to między innymi: listy płac pracowników, wyliczenia zmian w wynagrodzeniu (na skutek L4, choroby itd.), prowadzenie zestawienia urlopów pracowniczych, a także wyliczenia podatkowe (VAT, PIT).

Outsourcing, a zatem także payroll, staje się coraz bardziej cenionym rozwiązaniem wśród właścicieli firm. Wpływ na tą sytuację ma przede wszystkim fakt, że outsourcing pozwala znacznie obniżyć koszty związane z prowadzeniem konkretnej działalności. Ponadto, zmorą przedsiębiorców są przepisy prawa pracy oraz prawa podatkowego, które zmieniają się w bardzo dynamicznym tempie. Wszystkie firmy są zobligowane do niezwłocznego wdrażania nowych przepisów, co może znacznie wydłużyć kompletowanie nowej dokumentacji. Tymczasem, nawiązanie współpracy payroll powoduje, że odpowiedzialność za wprowadzenie zmian w dokumentacji ponosi firma zewnętrzna. Taka możliwość jest więc sporą wygodą dla każdego przedsiębiorcy.

Na sam koniec warto przypomnieć, aby podczas podpisywania umowy dokładnie określić zakres obowiązków, które zostają powierzone firmie zewnętrznej. Dzięki temu, unikniemy wszelkich nieporozumień oraz zyskamy gwarancje posiadania rzetelnie prowadzonej dokumentacji pracowniczej.

Więcej informacji na http://www.unit4.com/pl/payroll