Mobile Menu

Pakiet socjalny w firmie

Pakiety socjalne to kolejny sposób na dbanie i motywację pracowników. Dzięki niemu nasza kadra może czuć się bardziej doceniona oraz solidniej przykładać się do pracy. Pakiety socjalne to forma motywacji, która jest bardzo popularna w zagranicznych firmach. Jest to dodatkowo metoda na przywiązanie pracownika do firmy.

Czym jest pakiet socjalny?

Pakiet socjalny jest jak zestaw dodatkowych korzyści w ramach stosunku pracy poza wynagrodzeniem. Są to różnego typu karnety, kupony, pakiety, które mają ułatwić i uprzyjemnić pracownikom nie tylko pracę w zakładzie, firmie, ale również w czasie wolnym. Pakiety socjalne zazwyczaj stosowane są, w co najmniej średnich firmach zatrudniających minimum 20 pracownik, jednakże nie ma przeciwskazań na wprowadzenie ich również w mniejszych przedsiębiorstwach.

Jak wygląda pakiet socjalny?

Ciężko określić jak powinien wyglądać pakiet socjalny, ponieważ powinien być on uzależniony od pracowników. Wiadomo, że młodszy zespół bardziej ucieszy się z karnetu na siłownie czy też bon zakupowego, a starszy ze świadczeń medycznych lub z dodatkowej emerytury. Wprowadzając pakiety socjalne we własnej firmie, warto zorientować się zajęciach i gustach pracowników, aby odpowiednio dostosować dodatkowe świadczenia.

Ze względu na rozbudowane pakiety socjalne (basen, siłownia, obiady itp.) nie zawsze płace są głównym argumentem dla wyboru tej, a nie innej oferty pracy. Wiele osób preferuje mieć opłacone dodatkowe świadczenie, ponieważ często nigdy by z nich nie skorzystali ze względu na brak pieniędzy przeznaczonych na ten cel. Taka sytuacja od lat jest codzienności na przykład na amerykańskim czy też brytyjskim rynku pracy.