Mobile Menu

Program do obsługi payroll – ułatwienie w księgowości i HR

O ile w mikro-firmie prowadzenie księgowości i kadr nie będzie zbyt dużym wyzwaniem, o tyle zadanie staje się trudniejsze w przypadku przedsiębiorstw zatrudniających dziesiątki, setki, czy nawet tysiące pracowników. Ewidencja czasu pracy oraz urlopów, zwolnienia lekarskie, a co za tym idzie, naliczanie płac to procesy, które wymagają daleko idącej automatyzacji. Dzięki zastosowaniu różnorodnych programów komputerowych wyzwania zawodowe pracowników działu, który zajmuje się obsługą kadrowo-płacową stają się łatwiejsze do zrealizowania.

Systemy do obsługi payroll dla małych, jak i dużych firm różnią się cenami, czy też mnogością oferowanych rozwiązań. W malutkim przedsiębiorstwie z nieformalną strukturą nie ma przecież potrzeby generowania rozmaitych raportów, które odnoszą się do pracowników poszczególnych działów. Zwykle w takiej sytuacji wystarczą tańsze, ogólnodostępne programy do prowadzenia kadr i płac. Zakup zintegrowanego oprogramowania dla dużych przedsiębiorstw jest oczywiście ważną inwestycją, bez której firma nie działałaby zupełnie sprawnie. Jednak jest to tylko początkowy wydatek i chyba  nikogo nie trzeba zbyt intensywnie przekonywać, że zakup i wdrożenie systemu (w tym przeszkolenie pracowników, którzy mają go obsługiwać) to pierwszy krok do optymalnego, bezproblemowego funkcjonowania firmy.

Dobry system payroll – czyli jaki?

W obydwu wypadkach, niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa, ważne jest, aby system do obsługi kadrowo-płacowej natychmiast wdrażał aktualizacje związane z modyfikacjami przepisów prawnych. Co roku w obrębie prawa pracy, czy też rozporządzeń związanych z wynagrodzeniami i należnym od nich podatkiem, zachodzi wiele zmian, których nie można przeoczyć.