Mobile Menu

Wynagrodzenia w firmie – naliczanie wynagrodzeń

Wynagrodzenie, pensja, płaca…

Słowo wynagrodzenie jest bardzo ładne – kojarzy się z nagrodą. Jednak jest to synonim innych słów – pensja i zapłata, wypłata oraz pobory. Znacznie mniej pięknych, ale często używanych. Naliczanie wynagrodzeń w firmie jest całkiem ważną sprawą. Każdy oczekuje pensji – prezes, dyrektorzy oraz pracownicy.

Każdy dostaje pensję w zależności od stanowiska oraz zadań. Wahają się pensje od 1600 złotych brutto do nawet 100 000 złotych brutto miesięcznie. Ta ostatnia stawka jest pensją prezesa dużej spółki notowanej na giełdzie. Zazwyczaj pracownicy zarabiają około 2-3 tysięcy złotych. Nie jest to kwota wystarczająca na życie, ale skromnie da się za nią przetrwać.

Kto nalicza płace?

Naliczanie wynagrodzeń w firmie jest zadaniem kadrowca lub działu kadr – w zależności od wielkości firmy. Coraz częściej właściciele firm podejmują decyzje o oszczędzaniu, czyli decydują się na outsourcing, czyli wynajmowanie firmy zewnętrznej, która płace naliczy. Naliczanie płac jest istotne dla pracowników. Gdyby nie ten system, wówczas żaden pracownik nie dostałby pensji na czas, więcej – nie dostałby jej w ogóle.

Outsourcing pomaga unikać tworzenia działu kadr i płac w danej firmie, przerzucając ten obowiązek na firmę zewnętrzną. Jest to jakieś rozwiązanie, aczkolwiek nie każda firma chce ujawniać zarobki na zewnątrz. Oczywiście obowiązują klauzule poufności, lecz ludzie są tylko ludźmi. Wynagrodzenia najlepiej jest naliczać w danej firmie, nie przekazywać takie wiedzy na zewnątrz. W przeciwnym razie firma na pewno na tym ucierpi.

Wynagrodzenia powinny być naliczane dobrze, efektywnie, bez błędów. Kadrowiec-płacowiec nie może się mylić. To są przecież pieniądze, na które czekają pracownicy i mają do nich prawo. Kadry natomiast mają obowiązek regularnego naliczania płac, odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne oraz dbałości o pracownicze wynagrodzenia.